Olej na plátně, 71x50 cm. Signováno vlevo dole Mrkvička. Rámováno.
Stav: Rám poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Pochází z pozůstalosti spisovatele Josefa Holečka. Portrét spisovatele Josefa Holečka známý český malíř a vynikající portrétista Jan Václav Mrkvička pojal jako příkladnou ukázku svého pozorovatelského umění a zkušené malířské techniky. Prozaika zachytil jako sedící polopostavu hledící lehce mimo divákovu osu. Přirozená a prostá kompozice, kterou ozvláštňuje mírně vlnivá linie Holečkova typického plnovousu, působí zcela bezprostředně, jako by model s malířem přímo komunikoval. Po technické stránce je třeba vyzdvihnout trefné a precizně odpozorované fyziognomické rysy portrétovaného, včetně plných rtů, výrazných lící a soustředěného pronikavého pohledu. Typická je také kultivovaná redukovaná paleta, která nechává vyniknout spisovatelovu tvář a celkově podporuje důraz na reálnou přítomnost zobrazeného. Z hlediska malířských postupů je třeba ocenit umírněný hladký rukopis, který místy nechává promlouvat stopy svobodnější malířské práce. Portréty se staly jednou z mimořádně ceněných oblastí tvorby Jana Václava Mrkvičky, který zanechal velmi výraznou stopu nejen ve vývoji českého, ale také bulharského umění.
Nejdelší strana: 98 cm
o autorovi: 1856-1938
Narodil se ve Vidimi u Dubé. Studoval AVU v Praze a Mnichově. Značnou část života prožil v Bulharsku, nově osvobozeném od turecké nadvlády, kde aktivně přispěl k uměleckému životu. Je považován za jednoho ze zakladatelů bulharského moderního malířství. Ve své tvorbě se zabýval zachycením každodenního života, ale maloval také obrazy s historickými náměty a je autorem mnoha vysoce kvalitních portrétů. Zajímavostí je, že byl jedním z tvůrců tehdejšího znaku Bulharska a města Sofie. Jeho díla jsou zastoupena v NG v Praze.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 550 000 Kč