Olej na plátně, 65x70 cm. Signováno vpravo dole Svoboda. Rámováno.
Nejdelší strana: 80 cm
Jan Svoboda na předloženém díle rozvíjí oblíbený motiv lodě, který se v jeho tvorbě objevuje opakovaně. Obrazový prostor takřka zcela zaplňuje srpkovitý tvar lodě se stylizovanými postavami, nad nimiž se rozpíná mohutná plachta s výrazným vzorem. Svoboda obraz pojednává typicky sjednocenou barevností, která je na této malbě založena na příjemných teplých odstínech. Ve výtvarném podání námětu autor spoléhá na tvarovou redukci do podoby znaku, která jeho dílům vtiskává punc ryzosti a prvotnosti nezatížené uměleckým kalkulem. Tento rys doplňuje výmluvný název díla s autorovým osobním sdělením. Malba se vyznačuje vysokou estetickou kvalitou, ve které se výborně propojuje svébytné výtvarné řešení s archetypálně působícím námětem. Koupi díla lze jedině doporučit.
o autorovi: 1957
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 260 000 Kč