Olej na plátně, 66x80 cm. Signováno vpravo dole J. Šplíchal. Rámováno.
Nejdelší strana: 100 cm
Na předloženém obraze Jan Šplíchal zachytil pohled na architekturu panského sídla, které je zasazeno v krajině. Jedná se o bezprostřední záznam krajinného výjevu v realistickém uměřeném duchu, čemuž odpovídá i nenucené řešení malby. Rovnoměrně rozloženou kompozici akcentují osvícené fasády budov, které barevně ladí s nadlehčeným pojednáním oblohy. V předním plánu skladbu obrazové plochy vyvažuje křovisko v teplém odstínu. Vedle umně sladěného barevného řešení s převahou zelené, zemitě hnědé a bílé je třeba vyzdvihnout celkově střízlivé zachycení nešlechtěného rázu krajiny, jemuž plně odpovídá také rukopis bez vedlejších efektů. Předností této lehce působící malby je zejména nestrojenost, která u Šplíchala tradičně tvořila nedílnou součást příznačného autorského projevu. Jde o kvalitní práci, která zaujme jak výběrem námětu, tak jeho zpracováním.
o autorovi: 1884 - 1942
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 10 000 Kč