Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Olej na plátně, 70x62 cm. Signováno vzadu Smetana 81. Rámováno.
Na této malbě Jan Smetana ztvárnil okraj městské zástavby. Jednalo se o jedno ze stěžejních témat, kterými se tento známý český malíř zabýval jako člen Skupiny 42. Přitahovat ho však nepřestalo ani v pozdějších letech. Obrazovou plochu předloženého díla autor zaplnil vysokými budovami zčásti ponořenými do večerních stínů, zčásti ozářenými pouličním osvětlením. Jejich průčelí člení pravidelné řady oken. Z výjevu na diváka dýchá poetika momentálně opuštěného urbánního prostoru mimo hlavní tepny města, kde je lidská přítomnost cítit pouze z naznačení osvětlených interiérů. Kolorit převážně modrých barev s nažloutlými odstíny obrazu propůjčuje až lyrický výraz. Volba tématu i jeho zpracování z tohoto díla činí takřka emblematického zástupce tvorby klíčové osobnosti českého malířství první poloviny 20. století. Jeho vysoká hodnota je nepopiratelná.
o autorovi: 1918 - 1998
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 440.000 Kč.