Kombinovaná technika, 59x47 cm. Signováno vlevo dole Smetana 49. Rám, sklo.
Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Jan Smetana byl jedním z předních členů Skupiny 42, v jehož díle nabývala na důležitosti abstrakce. Patrné je to i na předloženém obraze, ve kterém se Smetana od realistického zobrazení již zcela odpoutal. Malířskou plochu rozčlenil do mozaikovité kompozice nepravidelných tvarů, které se pronikají a prostupují ve vzájemném kontaktu. Barevnost je založena na tmavých odstínech modré, s nimiž však koexistují výrazné plochy oranžové, které se v centru obrazu prosazují ve své čiré jásavé podobě. Naprostý odklon od figurativnosti a specifické zacházení s paletou divákovi nabízí možnost vnímat tvar, barvu a prostor v jejich ryzí podstatě. Jedná se o obraz direktního působení, pro jehož vyjádření malíř nemusel sáhnout k zobrazivé složce. Dílo lze pokládat za vysoce hodnotného zástupce abstraktní tvorby Jana Smetany, jehož koupi lze jedině doporučit.
Nejdelší strana: 65 cm
o autorovi: 1918 - 1998
Narozen v Praze. Studoval ČVUT u prof. Blažíčka a UMPRUM u prof. Bendy a Strnadela. Byl malířem tzv. městské krajiny. Inspirací mu byl jeho pařížský pobyt.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 440.000 Kč.