Jan Slavíček - Krajina

Olej na kartonu, 17x26 cm. Signováno vlevo dole J. Slavíček. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Suverénní práce, která zapůsobí zejména spontánním rukopisem a specifickým výběrem námětu, patří k reprezentativním ukázkám tvorby Jana Slavíčka. Jednoduchou kompozici krajinného výjevu malíř založil na motivu nebes s výraznými oblaky. Zobrazil je pomocí hutných nánosů barvy, které ponechávají na podložce zřetelnou strukturu. Nositelem výrazu je zde právě svobodný rukopis, který plně odpovídá Slavíčkově osobitému projevu, jenž vycházel ze smyslového realismu. Jedná se o sugestivní doklad autorova vnímání krajiny, z něhož promlouvá malířova potřeba uměleckého vyjádření vyvolaná kontaktem s přírodou. Díky potlačení ostatních složek kompozice skutečně působí dojmem malířské etudy zaměřené na ztvárnění nebes. Jde o dílo komorního formátu, které však představuje výborný příklad Slavíčkova nezaměnitelného malířského přednesu. Koupi malby lze jedině doporučit.

o autorovi: 1900 - 1970

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 480 000 Kč

114166. Krajina
Dražba ukončena:24.04.2024 21:24:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:7 000 Kč