Olej na sololitu, 40x44 cm. Signováno vpravo dole Odvárka 05. Rámováno.
Nejdelší strana: 54 cm
Při pozorování výjevu Jana Odvárky se ocitáme na vysokém kopci, ze kterého se otevírá pohled na vesnici zasazenou do jemně modelovaných svahů kopců. Teplá podzimní barevnost výjevu je provedena pomocí zemitých tónů, jež harmonicky souzní s modrými odstíny a stříbrnými reflexy. Linky kopců překlenují scenérii a vytváří dynamiku kompozice, která je vyvážená statikou budov spočívajících v nerušeném tichu. Jedná se o bezpochyby kvalitní dílo domácí krajinomalby druhé poloviny 20. století, které je skvělou sběratelskou a akviziční příležitostí.
o autorovi: 1943
Malíř, grafik, řezbář. Studoval na Střední škole uměleckého průmyslu. Jako výtvarný autodidakt se věnoval řezbářství, grafice a keramice, pracoval se železem i mědí. Nyní používá techniky olejomalby a akvarelu. Patří mezi nejvýraznější současné malíře Vysočiny.