Olej na kartonu, 46x41 cm. Monogramováno vpravo dole JK 45. Rámováno.
Pozn.: Přiložen písemný posudek PhDr. Michaela Zachaře. Jan Kotík je jedním z nejvýraznějších malířů poválečného českého umění, jehož dílo nese mezinárodní význam. Kotík ve své tvorbě rozvíjel řadu uměleckých experimentů, které vždy těsně reagovaly jak na dosavadní výtvarnou tradici, tak na aktuální umělecké dění. Předložené dílo Ateliér vychází z postkubistické estetiky, kterou Kotík využíval pro vyjádření velmi silných expresivních výjevů zpracovávaných během válečných let. Na obraze je zachycena postava umělce v dramatickém rozmáchlém gestu. Stylizovaný sošný tvar, nadsazené části těla vetknuté do dynamické kompozice, plošnost nanášení barev i kolorit jako takový propůjčují výjevu napětí a jednoznačnou působivost, jak bylo pro Kotíkovy malby dané doby typické. Reakce na aktuální situaci se v díle projevuje i v obsahové rovině, jak o tom svědčí zdůrazněná červená barva, anebo průhled rozbitým oknem. Díla Jana Kotíka fascinují bytostně expresivní linií a pevnou formální stavbou, ale také výrazovou intenzitou. Na nabízeném díle se tyto prvky spojují v takřka dokonalé jednotě. Malba velmi dobře reprezentuje tvorbu jedné z klíčových figur českého malířství 20. století.
Nejdelší strana: 58 cm
o autorovi: Jan Kotík 4.1.1916 (Turnov) - 23.3.2002 (Praha)- český malíř, grafik a průmyslový výtvarník, člen Skupiny 42, syn Pravoslava Kotíka. Školení: Uměleckoprůmyslová škola, Praha (profesor Jaroslav Benda) dílo: nejprve postkubistická stylizace a konstruktivismus, městské výjevy, období geometrické abstrakce, barevná expresivita, v 70. letech principy kinetismu, minimalu, poverismu aj. – autor vitráže vystavené na EXPO 58 v Bruselu.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1.100.000 Kč.