Kresba uhlem a akvarelem, 52x37 cm. Signováno a datováno vpravo dole KPK 23. Volný list.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Literatura: reprodukováno V zajetí vášně, Olomouc 2004, strana 357, repro 628. Analogické souvislosti Hana Larvová (ed.), Jan Konůpek. Poutník k nekonečnu. Kat. výst. Galerie hlavníhoi města Prahy 1999, str. 36, Peter Spielmann, Jan Konůpek-Zeichnung und Graphik. Museum Bochum 1980, č. kat. 60.
Nejdelší strana: 60 cm
Dílo Eroticon představuje Jana Konůpka v jeho typické poloze, ve které se prosazovala mystická symbolistní témata s prvky exprese. Konůpek na této kresbě dociluje vystižení niternosti a emočního hnutí, jejichž nositeli jsou štíhlé postavy v předním plánu díla. Figury ve výrazných postojích zalévá proud světla, který kompozici vertikálně rozděluje. Pod postavami je ještě naznačena silueta městské aglomerace. Hloubka autorova sdělení se neklamně promítá i do způsobu zpracování. Kresba uhlem si zachovává výraznou šrafuru, která na podkladu vytváří vizuálně přitažlivou strukturu. Konůpek zde prokazuje vysokou úroveň zvládnutí techniky kresby uhlem i schopnost ztvárnit subjektivní emoční námět. Jedná se o dílo s nepopiratelnou hodnotou.
o autorovi: 1883-1950
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 75 000 Kč