Jan Juška

302851. Podzim na Lučné

popis: Olej na kartonu. 25x35 cm. Signováno vlevo dole Juška 43. Rámováno.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

o autorovi: narodil 6. 1. 1907 v Lešanech u Skutče - + 10.10. 1983 zemřel ve Vysokém Mýtě. Do Vysokého Mýta přišel v roce 1920 jako student a žil zde až do konce života. Po studiích na Učitelském ústavu v Litomyšli působil na řadě obecných a měšťanských škol v okolí, v roce 1933 definitivně zakotvil ve Vysokém Mýtě. Vychoval několik generací žáků a studentů. Byl vynikajícím učitelem výtvarné výchovy, matematiky, fyziky a deskriptivy. Malovat začal na počátku 30. let pod vlivem malíře Gustava Porše. První samostatnou výstavu měl ve Vysokém Mýtě v roce 1957, krátce po vzniku zdejší Městské galerie, na jejímž založení se spolupodílel a jejímž prvním ředitelem se stal v roce 1958. V čele galerie zůstal až do roku 1980. V roce 1982 se tu konala jeho poslední výstava. Jeho ryze krajinářské dílo vycházelo na počátku 30. let z mařákovských tradic, ale i později, po odchodu od oleje a příklonu k tempeře zůstal věrný krajinářství. Naprostá většina krajinářského odkazu Jana Jušky vznikla ve Vysokém Mýtě a jeho okolí. Jeho dílo tedy patří k nejvzácnějším ikonografickým plodům výtvarného života našeho města.

dražba ukončena: 25.12.2019 20:22:51

vyvolávací cena: 700 Kč

vydraženo za: 700 Kč

700 Kč 25.12.2019 20:17:51 3635