Nejdelší strana: 125 cm
Olej na plátně, 76x96 cm. Signováno vpravo dole Jan Jílek 1945. Rám.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Impresivně pojatý pohled na hladinu rybníka s okolním terénem Jan Jílek pojal jako tichou zpověď o působení krajiny. Kompozice je založena na klidné horizontále, kterou ozvláštňují kontury styku hladiny s břehem. Značnou část obrazové plochy Jílek vyhrazuje obloze, na které uplatňuje svůj impresionistický přístup ke zprostředkování citového dojmu z přírody. Celkově semknutá potlačená paleta dává vyniknout melancholickému vyznění krajiny bez nadbytečných příkras. Přední plán obrazu kompozičně usazuje až kaligrafické zachycení vegetace. Jan Jílek zde prokazuje svou jedinečnou schopnost vnímat příznačnost krajiny i její vnitřní půvab.
o autorovi: 1905 - 1982
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 15 000 Kč.