Jan Honsa - Stará chalupa

Olej na kartonu, 36,5x36,5 cm. Signováno vpravo dole J. Honsa. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Vzadu autorský přípis.

Nejdelší strana: 46 cm

Jan Honsa na předložené malbě nabízí pohled na chalupu, který zaujme svou bezprostředností, kompoziční jasností a atraktivní malířskou technikou. Motiv chalupy je zasazen na střed v nehledané kompozici, kterou doplňuje strom na zlatém řezu. Honsa svým projevem tíhne k přímému pozorování krajiny a snaze vystihnout přirozený charakter skutečnosti, čemuž zcela odpovídá jeho studium v ateliéru Julia Mařáka na pražské Akademii. Zvláštní zmínku si zasluhuje malířův rukopis s bohatou strukturou čitelných tahů, který umožňuje sledovat práci se štětcem. Paleta se vyznačuje volbou umírněných přírodních odstínů vyvážených tóny modrého nebe. Kompoziční i barevné pojetí jednoznačně podtrhuje autorův svébytný přístup k direktnímu zprostředkování krajiny. Vysoká hodnota nabízeného obrazu je nesporná.

o autorovi: 1876, Tisová u Vysokého Mýta - 1937, Polička

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč

posouzeno znalcem
128503. Stará chalupa
Zbývá:5 dnů, 16 hodin
Konec dražby:27.11.2024 20:00:00
Minimální příhoz:500 Kč
Aktuální cena:8 000 Kč