Jan Havlík - Zátiší s černou židlí (džbánem a jablky)

Nejdelší strana: 81 cm

Olej na plátně, 81x65 cm. Signováno 2 x vlevo dole Havlík 46. Nerámováno.

Cyklus pěti obrazů s názvem Zátiší s černou židlí vznikl krátce po II. svět. válce. Obrazy mají stejný francouzský formát a všechny pocházejí z autorova pařížského období. 1. Zátiší s černou židlí (novinami a dýmkou) je v soukromé sbírce pařížského sběratele. 2. Zátiší s černou židlí (s houslemi) je v majetku státu. Od 80. let 20. stol. je ve správě Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, registrační č. obr.0-2556. 3. Zátiší s černou židli a květinami je v soukromé sbírce v USA. 4. Zátiší s černou židlí (jablky a demižónem) je v majetku rodiny Jana Havlíka. Tento 5. obraz je z cyklu nejkvalitnější. Právě jeho dokončením Jan Havlík celý obrazový cyklus v r. 1946 definitivně uzavřel. O kvalitě obrazu svědčí mj. i jeho velká obliba samotným autorem. 50 let zdobil postupně všechny jeho ateliéry. Následujících 25 let byl (s výjimkou krátkodobých výstav a zápůjček) uložen v depozitáři jeho díla v Praze. Obraz byl poprvé vystaven v r. 1947 v Paříži. Byl součástí retrospektivní výstavy Jana Havlíka v roce 1991 a je katalogizován. Za tři čtvrtě století nebyl obraz nikdy restaurován, je v bezvadném stavu. Dílo původně pochází z majetku rodiny autora. Jedná se o kvalitní dílo galerijní hodnoty, které je výbornou investicí.

o autorovi: 1915 - 1995

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč.

83879. Zátiší s černou židlí (džbánem a jablky)
Dražba ukončena:29.09.2022 20:17:03
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:70 000 Kč