Jan Havlík - Radost v alpinu

Olej na plátně, 100x90 cm. Signováno vlevo dole Havlík 86. Olištováno.

Pozn.: Velkoformátová olejomalba z cyklu “Skalky”-autorova nejrozsáhlejšího obrazového cyklu, na kterém pracoval 30 let (r.1964-1994) a který byl pro jeho tvorbu stěžejním. Obrazy z tohoto cyklu je m.j. zastoupen ve Sbírce moderního umění NG v Praze a v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou.Tato umělecky i komerčně úspěšná série, byla inspirována jeho zahradou v Jižních čechách, kde měl Jan Havlík od šedesátých let svůj letní ateliér.”Skalky” jsou stálou součástí sbírek i několika dalších státních institucí , ale i soukromých sběratelů. Většina těchto obrazů je v USA a Japonsku. Vnímavý divák v může objevovat a nacházet ve “Skalkách” stále nové souvztažnosti tvarů, jsou to obrazy, které prověřil čas, které se neokoukají, nezevšední a neomrzí nás, ani po více, než půl století. Letos byl jeden z těchto obrazů (č.62657) v naší galerii vydražen. Na trhu s uměním se Havlíkovy “Skalky” objevují jen sporadicky a jsou již velmi obtížně sehnatelné. Samotná autorova rodina vlastni z tohoto rozsáhlého obr. cyklu pouze tři velkoformátové obrazy, z nichž jeden je předmětem této aukce. Obraz vznikl v polovině devadesátých let a od ostatních se liší svojí barevností.Charakterizuje ho světlé pozadí a výrazná barevnost.Barvy jsou čisté a zářivé, dominuje veselá rumělka, která ještě umocňuje barevnou zářivost celé obrazové kompozice, která jako celek působí radostným dojmem, což koreluje i se samotným názvem díla.Krátce po revoluci byl obraz vystaven v Praze, v Mostecké ulici ( bývalá galerie Victoria) a v roce 1992, rovněž na autorské výstavě Jana Havlíka, v zámku Blatná. Obraz byl také součástí velké retrospektivní výstavy, která se konala v galerijních prostorách zámku Žirovnice. Je v bezvadném stavu, je katalogizován a pochází přímo z majetku rodiny autora.

o autorovi: 1915 - 1995
Kreslíř, restaurátor, malíř. Studoval na VŠUP u J. Nováka a u J. Baucha, aspirantury u E. Filly a na École des Arts et Métier u profesora Narbonna. Začínal jako krajinář a portrétista, postupně se jeho tvorba stávala abstraktnější. Vyučoval na VŠUP, odkud odešel, aby se věnoval vlastní tvorbě. Jeho díla jsou zastoupena v NG Praha, ve sbírkách v USA a v Japonsku.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč.

Jan Havlík
64880. Radost v alpinu
Dražba ukončena:29.09.2021 20:01:00
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:46 000 Kč