Olej na plátně, 100x80 cm. Signováno vlevo dole Havlík. Nerámováno.
Velkoformátový obraz je součástí obrazového cyklu “Skalky” (1964-94), který byl inspirován alpinem a zahradou v jižních Čechách, kde měl autor od šedesátých let svůj letní ateliér. Obrazy z tohoto cyklu je Jan Havlík zastoupen mj. v naší NG v Praze. Obraz vznikl v roce 1988 a má autorský název
”Usínajíci alpinum - Rapsodie v modrém”. Pod tímto názvem je obraz uveden v soupise autorova díla a pod těmito dvěma názvy byl i v minulosti vystavován (jeho první, stejně modrá verze z roku 1973 s názvem “Usínající alpinum”, je státním majetkem - ve správě AJG na Hluboké). Pracovní název “Usínající alpinum “ dostalo i několik různoformátových studií k danému cyklu. U nich je barevná hmota pojednána v silných pastózních nánosech a volná barevná kompozice představuje stylizované alpinum s květinami a velkými kameny. Všechny tyto dochované pracovní studie pocházejí z roku 1973, byly malovány převážně kraplakem a některé z nich byly později opatřeny autorským rámem (viz pol. 45209) - většinou pak sloužily, jako osobní dary kamarádům a známým. Tato kvalitní práce z r.1988 je založena na působivosti barevné hmoty, která modeluje samotné tvary a evokuje jejich symbolický charakter. Havlíkovy obrazy z tohoto cyklu se na trhu s uměním vyskytují jen vzácně, jsou již prakticky nedostupné.
o autorovi: 1915 - 1995
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč.