Jan Havlík - Portrét mladého muže

Olej na plátně, 56x46 cm. Nesignováno. Nerámováno.

Ve čtyřicátých letech minulého století se autor zabýval poměrně intenzivně také portrétní tvorbou. V průběhu minimálně jednoho desetiletí tak vzniklo několik autoportrétů a celá řada velmi kvalitních portrétů. Jejich malbou si Jan Havlík zabezpečoval životní potřeby také během svých studií v Paříži; z toho období pochází např. obraz “Kiki z Montmartru,” a “Autoportrét“ p.č. 46572. Portrétním malířem se nestal, i když k tomu měl všechny předpoklady, šel nakonec svojí vlastní osobitou cestou. Převážná část jeho portrétní tvorby je dnes ve Francii. V Česku se zachovala jen necelá desítka těchto obrazů, včetně několika autoportrétů. Ty byly až doposud (s výjimkou krátkodobých výstav a zápůjček) uloženy v pražském depozitáři. Letos byly tři z těchto obrazů uvolněny a nabídnuty do aukčního prodeje. Jedním z nich je Portrét mladého muže.
Tento akademický portrét vznikl začátkem druhé poloviny minulého století. Je bravurně zvládnutý, jak po technické, tak po umělecké stránce a navíc je v perfektním stavu. Obraz není signován, ale je katalogizován a pochází přímo z majetku rodiny autora.

o autorovi: 1915 - 1995

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč.

60088. Portrét mladého muže
Dražba ukončena:27.05.2021 21:36:46
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:7 500 Kč