Olej na plátně, 101x81 cm. Signováno vpravo dole Havlík 75. Nerámováno.
Pozn.: Tato olejomalba je jedním ze tří velkoformátových pláten, jinak maloformátového obrazového cyklu “Hnízda na vodě i v korunách stromů”, na kterém autor pracoval od počátku šedesátých let 20. století, až do r 1987.
Vzhledem k zákazu výstavní činnosti Jana Havlíka tehdejší politickou garniturou, byl obraz uložen v depozitáři AJG v Hluboké nad Vltavou a poprvé představen divácké veřejnosti až po revoluci.V r. 1990 byl vystavován galerií Victoria, která sídlila v Praze v Mostecké ulici č. 6. a která zahájila svoji po listopadovou činnost vernisáží výstavy tohoto autora.Následující rok byl obraz převezen v rámci putovní výstavy do Českých Budějovicích, Brna, Písku a několika dalších měst. V r. 1991 byl součástí výstavy Jana Havlíka a Lucie Windsorové, která se konala ve výstavních prostorách jindřichohradeckého muzea.Naposledy byl obraz vystaven na retrospektivní výstavě Jama Havlíka v Žirovnickém zámku.
Dominantu obrazu tvoří část hnízda, stylizovaná téměř do ornamentu. Celkový dojem je umocněn kultivovanou barevností a barevným kontrastem červené s černou. Neutrálně zelená plocha a zelené horizontály ve spodní části evokují klid vodní hladiny a dokonale vyvažují celkovou kompozici, která je vystavěna symetricky na svislou osu a ve zlatém řezu.
Jedná se o obraz galerijní úrovně, který je dobrou investicí, je v původní autorské liště a v původním, bezvadném stavu.Je katalogizován a pochází přímo z majetku rodiny autora.
o autorovi: 1915 - 1995
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč.