Olej na plátně, 70x53 cm. Signováno vpravo dole J. Hála 1929. Rámováno.
Jan Hála se řadí k umělcům, kterým učaroval svět venkovského prostředí a lidového folklóru. Na nabízeném plátně Hála zachytil ženu v tradičním kroji, která drží nástroje určené k polní práci. Dívka zaujímá uvolněný postoj a hledí přímo na diváka. Výtvarné řešení obrazu přitom perfektně souzní s tématem, který si Hála pro toto dílo vybral. Postavu malíř do formátu zasazuje na střední osu, a vytváří tak dojem jednoduché monumentality. Již to samo o sobě představuje pozoruhodné řešení. Témuž vyznění přispívá i paleta a způsob nanášení pigmentu na podložku. Kolorit je částečně redukovaný tak, aby byly zdůrazněny základní odstíny modré a bílé, které doplňují barvy země, tedy okrová a hnědá. Na dívčině šatu jsou patrné tradiční ozdoby, které celému výjevu dodávají mírně dekorativní účin. Z hlediska techniky Hála projevuje sklon k neotrocké práci se štětcem a vyjadřuje se jasně vedenými tahy štětcem. Jedná se o kompozičně i výrazově scelené dílo, ze kterého dýchá majestátní prostota.
o autorovi: 1890 - 1959
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 700 000 Kč.