Jan Dědina - Pastorale

Olej na dřevě, 61x46 cm. Signováno vlevo dole Jan Dědina 1909. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 73 cm

Lyrická figurální kompozice s hudebním motivem zasazená do ztišené krajiny. Autor zobrazuje mladého hudebníka při hře na píšťalu – postava je modelována měkkým světlem a teplými okrovými tóny, které výrazně vystupují z temnějšího, zeleno-modrého pozadí lesa. Kontrast světla a stínu a jemně rozostřená malba okolní krajiny vytvářejí snovou, téměř symbolistní atmosféru, evokující pastorální klid a harmonii člověka s přírodou.

Obraz působí jako komorní „hudební báseň“ – intimní, meditativní výjev s kultivovanou barevností a citlivou práci se světlem.

o autorovi: 1870, Straky u Nymburka - 1955, Tatobity u Semil
Malíř, ilustrátor. Studoval na UMPRUM u F. Ženíška, na AVU malířství u M. Pirnera a sochařství u J.V. Myslbeka. Po studiích musel narukovat do armády, odkud dezertoval a přes Itálii se dostal do Francie. V Paříži žil u svého bratra, rytce a sochaře Václava Dědiny, naturalizovaného Francouze. Jan Dědina se oženil s Francouzkou, usadil se v Bretani. Stýkal se s francouzskými umělci, stal se oblíbeným portrétistou, účastnil se pařížských Salonů. Osvojil si pařížský styl lehce malovaných nebo načrtnutých portrétů a figurálních studií, motivů různých žánrů od podobizen přes velkoměstský život až po exotiku. Kreslil pro časopisy ve Francii i doma po návratu do vlasti v roce 1909. Byl členem Jednoty umělců výtvarných.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200 000 Kč

posouzeno znalcem doporučujeme
152400. Pastorale
Zbývá:16 dnů, 9 hodin
Konec dražby:28.01.2026 20:49:00
Minimální příhoz:500 Kč
Aktuální cena:6 500 Kč