Nejdelší strana: 47 cm
Olej na překližce, 36x39 cm. Signováno vpravo dole Jan Dědina. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Všestranný český malíř Jan Dědina po studiích v Praze spojil počátky své umělecké kariéry s francouzským prostředím, kde se živil ilustrátorstvím. Do repertoáru jeho díla však kromě ilustrace spadají též portréty anebo volná krajinomalba. Předložené dílo zachycující francouzské pobřeží je ukázkou osobitého malířského talentu tohoto známého autora. Na výjevu se objevuje přímořská krajina, které dominuje dvojice vzrostlých stromů. Na rozlehlé mořské hladině se pohupuje plachetnice. O malířových schopnostech neklamně svědčí neotrocké kladení barev na podložku s ponechanými tahy štětce i velice zdařilé naznačení hloubky obrazového prostoru. Díky nehledanému malířskému přednesu, citlivému zapojení stafáže a příjemné barevnosti, v níž zejména vystupuje sytý odstín moře, malba působí ležérním, velmi uklidňujícím dojmem. Jde o dílo ceněného malíře, jehož koupi lze jedině doporučit.
o autorovi: 1870, Straky u Nymburka - 1955, Tatobity u Semil
Malíř, ilustrátor. Studoval na UMPRUM u F. Ženíška, na AVU malířství u M. Pirnera a sochařství u J.V. Myslbeka. Po studiích musel narukovat do armády, odkud dezertoval a přes Itálii se dostal do Francie. V Paříži žil u svého bratra, rytce a sochaře Václava Dědiny, naturalizovaného Francouze. Jan Dědina se oženil s Francouzkou, usadil se v Bretani. Stýkal se s francouzskými umělci, stal se oblíbeným portrétistou, účastnil se pařížských Salonů. Osvojil si pařížský styl lehce malovaných nebo načrtnutých portrétů a figurálních studií, motivů různých žánrů od podobizen přes velkoměstský život až po exotiku. Kreslil pro časopisy ve Francii i doma po návratu do vlasti v roce 1909. Byl členem Jednoty umělců výtvarných.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200 000 Kč