Jan Čumpelík - Mladá šenkýřka

Olej na plátně, 76x56 cm. Signováno vlevo dole Čumpelík. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen. Restaurováno.

Nejdelší strana: 100 cm

Předložená malba šenkýřky patří k těm malbám Jana Čumpelíka, ve kterých se tento známý český malíř věnoval figurální rurální tematice. Zobrazená žena je zachycena z tříčtvrtečního pohledu, jak hledí přímo na diváka a v otevřeném gestu mu nabízí sklenku s vínem. Intenzivní kontakt, který protagonistka s pozorovatelem obrazu navazuje, je pro Čumpelíka zcela typický, stejně jako teplé ladění koloritu a práce s šerosvitem. Zleva dopadající světlo dovolilo malíři vyjádřit plasticitu ženina těla i obličeje po vzoru mistrů starého umění.  Senzuální hloubce obrazu přispívá i pozorné zachycení materiálu šatů šenkýřky s neotrockým, ale trefným vystižením drobných detailů. V kompozici i celkovém podání se zřetelně projevuje Čumlepíkův vyspělý pozorovatelský talent a zvládnutí techniky. Jde o velmi zdařilý příklad neoficiální tvorby jednoho z předních českých figuralistů 20. století.

o autorovi: 1895 - 1965

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 110 000 Kč.

vydraženo top
111440. Mladá šenkýřka
Dražba ukončena:28.02.2024 21:58:26
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:5 000 Kč

5 000 Kč 28.02.2024 21:55:26 10449