Jan Beránek - Váza zelenohnědá

Nejdelší strana: 25 cm

Sklo, výška 25 cm. Neznačeno.

Pozn.: Mírně poškozeno.

o autorovi: 1933
Sklář, huťmistr a sklářský návrhář. Člen významné sklářské rodiny Beránků.

Vyučil se sklářem u svého otce Emanuela Beránka (1899-1973) ve sklářské huti ve Škrdlovicích, kde také od roku 1948 nepřetržitě pracoval až do roku 1987.
Od roku 1957 vedl dílnu, krátký čas byl také huťmistrem. V roce 1956 absolvoval průmyslovou školu sklářskou v Novém Boru (profesoři Libenský, Rybáček a Kaňka). Jan, spolu se svým bratrem Jindřichem a bratranci Rudolfem a Jaroslavem, navázal na otcovy počátky a rozvíjel řemeslnou dokonalost sklářských výrobků. Vlastníma rukama za 40 let práce pro škrdlovickou sklárnu zformoval nezpočetné množsví váz, mís, dóz, popelníků, svícnů a těžítek.
S prvními návrhy Jana Beránka se setkáváme již koncem padesátých let a vlastní tvorba jej provází po celý život na škrdlovické huti. Jan Beránek v průběhu let realizoval také návrhy sklářských výtvarníků jako Miluše Svobodové, Dany Vachtové, Jiřiny Žertové, Jaroslava Svobody, Františka Víznera, Karla Wünsche, Stanislava Libenského, Pavla Hlavy a dalších.

150260. Váza zelenohnědá
Zbývá:12 dnů, 5 hodin
Konec dražby:14.01.2026 21:46:00
Minimální příhoz:100 Kč
Aktuální cena:1 000 Kč

1 000 Kč 24.12.2025 13:04:42 16404