Olej na kartonu, 42x60 cm. Monogramováno vlevo dole J. B. Rámováno.
Nejdelší strana: 72 cm
Předložené zátiší je typickou ukázkou tvorby Jana Bendy. Na první pohled je patrna autorova inspirace syntetickým kubismem. V popředí kompozice je položena kytara, na její levé stráně se nachází váza s plody, v blízkosti vidíme lahev s pohárem. Obrysy předmětů jsou tvořeny pomocí jistých tahů umělcova štětce, které zdůrazňují jejích formu. Pozadí kompozice vytváří výrazné barevné plochy, kdy autor harmonicky kombinuje odstíny své palety a vytváří dynamické kontrasty. Pozadí stoupá do popředí a stává se dominantou obrazové kompozice. Předměty provedené pomocí tlumených modrých odstínů se vymezují na pozadí a jsou lakonickým prvkem výjevu. Při delším pozorování si divák všimne černé barvy, která dovršuje barevnou tonalitu. Olejomalba svědčí o skutečném mistrovství autora a je skvělou investicí do moderního českého umění.
o autorovi: 1897 - 1967
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 30 000 Kč