Olej na plátně, 141x84 cm. Nesignováno. Na rámu štítek J.B. Minařík. Rámováno.
Stav: Rám mírně poškozen. Restaurováno. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Tento vtahující obraz Jan Bedřich Minařík, který patří ke studentům ateliéru Julia Mařáka, pojal jako intimní pohled do hloubi lesa. V malbě se ozývají formující zkušenosti z Mařákova ateliéru, pro něž bylo typické pěstování přímého vztahu k přírodě a pozorování její příznačnosti. Jednoznačnou kvalitu obrazu představuje efektní spojení světla a stínů, které vzniká pronikáním slunečního svitu mezi kmeny. Týž princip zároveň buduje věrohodnou prostorovou hloubku obrazu. Minařík výborně vystihl barevnost svěží zeleně, jejíž odstíny ladí s barvou kůry stromů. Neotrocký čitelný rukopis dobře vyhovuje bohaté skladbě přírody se všemi jejími detaily. Minařík se zde projevuje jako vysoce schopný krajinář, který disponoval schopností zprostředkovat vnitřní přirozenost přírody v její plnosti a síle. Hodnota malby bude jistě stoupat.
Nejdelší strana: 155 cm
o autorovi: 1862, Praha - 1937, Praha
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 550 000 Kč.