Olej na plátně fixovaném na kartonu, 48x37 cm. Signováno vpravo dole Jan Bauch 1966. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Obraz s názvem Městské zákoutí patří k těm dílům Jana Baucha, na kterém se plně projevuje autorův dynamický expresivní přednes. Na plátně je zachyceno zákoutí města s kostelním průčelím na pozadí. Přední část obrazové plochy traktuje kompozičně výrazný vegetabilní detail. Dynamiku obrazu posiluje výrazná diagonála i intenzivní kolorit, který je v tomto případě založen na odstínech ze studené části barevného spektra a propůjčuje obrazu silnou sugestivní atmosféru. Akcent malbě dodává obsazení výrazné oranžové a červené takřka uprostřed obrazové plochy. Zcela příznačný moment představuje také Bauchův charakteristický rukopis naplněný vzruchem, dynamikou a malířskou energií, která jako by podávala důkaz o malířově niterném nutkání uměleckého vyjádření. O vysoké hodnotě díla nemůže být nejmenších pochyb.
o autorovi: 1898 - 1995
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 500 000 Kč.