Olej na plátně, 50x65 cm. Signováno vlevo dole J. B. Melichar. Rámováno.
Olej na plátně, 50x65 cm. Signováno vlevo dole J.B. Melichar. Rámováno.
Jan B. Melichar se ve své tvorbě často inspiroval pražskými zákoutími. Pro tento obraz zvolil noční scénu z Prahy za plného úplňku s efektními světelnými odlesky. Pohled diváka po obrazové ploše vede železniční trať, za níž se na obzoru rýsuje tmavá silueta Svatovítské katedrály. Plný zářící měsíční kotouč vrhá na fasády a střechy pražských domů poutavé zdánlivě nepřirozené namodralé odstíny. Sugestivní ráz neopakovatelného výjevu kromě barevnosti posiluje také autorův příznačný expresivní rukopis. Jedná se o osobité dílo vysoce schopného malíře a grafika, jehož talent je mezi sběrateli stále více oceňován.
o autorovi: 1908 - 1994
Narozen v Hradci Králové. Studoval soukromě u V. Beneše a W. Nowaka. Ve svém díle se často inspiroval Prahou, věnoval se krajinomalbě, zátiším i grafické tvorbě.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 15 000 Kč