Nejdelší strana: 95 cm
Olej na plátně, 90x70 cm. Signováno vlevo dole J. Melichar. Rámováno.
Jan B. Melichar ve své tvorbě velmi plodně rozvíjel výrazové možnosti krajinomalby. Je to zcela patrné i na předloženém díle se sugestivním pohledem na alej jilmů, v němž jsou zastoupeny typické prvky stylu tohoto pozoruhodného autora. Do centra obrazové plochy na středovou osu malíř zasadil ubíhající cestu, kterou divák pozoruje za nočního přítmí. Výjevu dominuje zastřená barevnost s převahou modrých tónů, která navozuje mírně melancholickou atmosféru. Výrazovou intenzitu obrazu posilují stylizované formy stromů zdůrazněné kontrastní linkou oranžového odstínu. Barvu malíř na podložku kladl v silném nánosu, která na povrchu díla zanechává znatelný reliéf. Netypická kompozice, působivý výraz i expresivní rukopis, to vše svědčí o autorově vyzrálém tvůrčím talentu.
o autorovi: 1908 - 1994
Narozen v Hradci Králové. Studoval soukromě u V. Beneše a W. Nowaka. Ve svém díle se často inspiroval Prahou, věnoval se krajinomalbě, zátiším i grafické tvorbě.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 15 000 Kč