Pozn.: Současný majitel získal dílo přímo od autora.
Nejdelší strana: 100 cm
Akryl na plátně, 100x70 cm. Signováno vzadu Špaňhle 2020. Nerámováno.
Jakub Špaňhel se ve své malířské tvorbě soustředí na tradiční motivy, které však zpracovává naprosto příznačným přístupem, v němž se projevují rysy akční gestické malby. Obsahovou hloubku a expresionistickou sílu jeho malbám dodává také motiv opakování, jak ho lze pozorovat i na předloženém díle s názvem Chiméra. Horizontální pásy s postavou bájné obludy orientalizujících forem, jednotný kolorit okrových nazlátlých odstínů a nešlechtěná autorská technika propůjčují tomuto fascinujícímu dílu hluboký, až mýtický výraz. Redukce výrazových prostředků a akcent na podstatu procesu tvorby dodávají Špaňhelovým dílům na neopakovatelnosti. Jedná se o dílo vyzrálé osobnosti současného českého umění, kterému lze přiznat velmi vysokou uměleckou i sběratelskou hodnotu.
o autorovi: 1976
Malíř. Studoval na SUPŠ v Ostravě a na AVU v Praze v ateliéru vizuální komunikace u J. Davida a v ateliéru intermediální tvorby u M. Knížáka. Zaměřuje se na problematiku formálních vlastností malby a možnosti jiného vidění reality. Je spoluzakladatelem skupiny Luxsus. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Galerie Felixe Jeneweina v Kutné Hoře, GVU v Ostravě a jinde.
Nejvyšší dosažená cena za díla tohoto autora v aukci: 250 000 Kč.