Olej na kartonu, 50x33 cm. Signováno vlevo dole J. Obrovský. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 72 cm
Předložené dílo Jakuba Obrovského představuje vynikající ukázku zobrazení ženského aktu, jednoho ze stěžejních motivů tvorby autora. Obrazový prostor interiéru vyplňuje postava nahé ženy, váha jejího těla se nenuceně přenáší na levou ruku, o kterou se modelka opírá. Kompozice je naplněna dynamismem, který vyjadřuje modelčino tělo a splývavá drapérie, která za chvíli odhalí celou postavu. Vlasy modelky jsou sepjaté a tím je zdůrazněn výrazný profil, který přitahuje naši pozornost. Jedná se o zobrazení vnitřní střídmosti a jistoty, kterou vyjadřují sepjatá ústa a pohled směrující do dálky. Postava, vyvedena s velkou mírou realismu, je přítomná, ale její mysl není. Její myšlenky zůstávají skryté divákovi, který se neustále vrací ke kompozici v naději nejenom spatřit modelčino tělo, ale i poznat duši. Dělený rukopis modelující obrazový prostor se snoubí s dominující zemitou barevností, na jejímž pozadí září něžná pleť zobrazené dívky. Předložené dílo Jakuba Obrovského je vynikající ukázkou domácí figurální malby, která je skvělou sběratelskou a investiční příležitostí.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 850 000 Kč.