Olej na plátně, 80x65 cm. Signováno vpravo dole J. Obrovský 1917. Rámováno.
Zátiší s kyticí od Jakuba Obrovského, v Brně rozeného studenta pražské UMPRUM a Akademie výtvarných umění, kde později jako profesor vyučoval, navozuje velmi intenzivní luxusní dojem. Kytice různobarevných květů zaplňuje většinu obrazové plochy, až se zdá, že křehká skleněná váza může záplavu rozkvetlých rostlin sotva pojmout. Bohatost výjevu podtrhuje i způsob malířské práce, kdy umělec barvy na plátno kladl v pastózním nánosu. Květiny díky tomu působí velmi živě a plně plasticky. Červené a růžové barvy květů harmonicky vyvažuje namodralý odstín pozadí s nádechem zelené. Toto atraktivní dílo nesmírné estetické kvality představuje výjimečný doklad schopností vyspělého tvůrce, který byl již za života velmi vyhledáván. Získal také řadu veřejných zakázek. Jeho díla jsou zařazena do sbírek Národní galerie v Praze a jejich hodnota oprávněně každým rokem stoupá.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 850 000 Kč.