Olej na plátně, 26x35 cm. Nesignováno. Rámováno.
Stav: Rám mírně poškozen. Malba poškozena. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 52 cm
Olejomalba od J. Wilhelma Jankowského zobrazuje pohled do krajiny s neogotickým hradem u jezera uprostřed podzimní přírody. Barevné kompozici dominují odstíny okru, které jsou podpořeny tlumenými zelenými a modrými tóny. Se zobrazením hradu se často setkáváme v 19. století, kdy malíři zobrazovali výjevy, zasazené do vznešené krajiny. Na předložené olejomalbě vidíme poblíž hradu několik postav, které se na jeho pozadí zdají tak malé. Člověk byl v období romantismu fascinován přírodou a gotickou minulostí a byl často zobrazován jako poutník podřízený přírodě. Tato inspirace vyústila v neogotických stavbách a zobrazení dálky na kompozicích snové reality. Při pohledu na olejomalbu „Zámek u jezera“ si můžeme vzpomenout na slavného malíře období romantismu Caspara Davida Friedricha, na jehož kompozicích se často objevovaly gotické stavby. Jedná se o jednoznačně vysoce kvalitní dílo a doporučujeme ho jako skvělou finanční investici.
o autorovi: 1825 – 1870
Rakouský malíř.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 250 000 Kč