Ivo Adolf Rublič - Stojící ženský akt

Olej na plátně, 100x81 cm. Signováno vlevo dole Ivo Rublič 44. Nerámováno.

Pozn.: Akt své milenky Emy namaloval Rublič v ateliéru r. 1944. Byl to jeho poslední akt, který namaloval před odjezdem do Paříže, kam se později odstěhoval. Na zadní straně blind rámu je Rubličův vlastnoruční přípis a přesné datum vzniku obrazu, který před definitivním odjezdem do Francie věnoval svému příteli Janu Havlíkovi. Později přešel obraz do vlastnictí jeho manželky, která ho v r. 1990 zařadila do své soukromé obrazové sbírky autorů první a druhé poloviny 20. stol. Obraz pochází přímo z této sbírky. V galerii Lazarská je vystavena jedna ze studií k této Rubličově olejomalbě.

o autorovi: 1918 - ?
Narodil se v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Studoval v Praze na UMPRUM a na ČVUT. Po 2. světové válce odjel do Paříže, kam se později i odstěhoval. Udržoval kontakty s řadou známých českých malířů. Mezi jeho blízké přátele patřili zejména Ota Janeček, Jan Havlík a Otto Mizera (který žil po válce rovněž v Paříži). Většinu svého tvůrčího života strávil ve Francii, proto se v Čechách zachovalo poměrně málo z jeho tvorby- většinou jen jeho skici a drobná grafika. Sám Rublič byl ovlivněn pozdní tvorbou Picasa. Častými náměty jeho obrazů byly krajiny, ale především to byly figurální motivy ženských aktů (vesměs akvarely, pastely, linoryty a další grafické techniky, které mu občas sloužily i jako předlohy jeho malířského díla). Zabýval se pohybovými studiemi. Většina z těch, které se u nás dochovaly, je pouze ve skicovém náčrtu.

67457. Stojící ženský akt
Dražba ukončena:28.10.2021 23:11:21
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:35 000 Kč