Ivan Šnobl - Architektura I.

Olej na desce, 60x45 cm. Signováno vpravo dole I. Šnobl 07. Rámováno.

Nejdelší strana: 63 cm

Malba s názvem Architektura I pochází z cyklu obrazů, na němž Ivan Šnobl pracoval v době svého pobytu v historickém centru Prahy. Stimulem k jeho vzniku byla autorova fascinace historickými stavbami, s nimiž přicházel do kontaktu. Předložené dílo zachycuje průčelí budovy s gotickým lomeným portálem a oknem. Většinu obrazové plochy pak zaujímá samotná fasáda s pozoruhodnou impresivní mapou zbarvené omítky. Šnobl pracoval originální technikou, která na podložce vytváří jemnou strukturu připomínající skutečný haptický charakter historického zdiva. Zdůraznění barevných valérů, které na průčelí vznikají působením vlivů počasí, s jejich jemnými přechody, lyrickými odstíny a náhodnými abstraktními tvary takřka dokonale zpřítomňuje punc starobylosti, ale i aktuální vizuální kvality starých děl architektury. Šnobl zde projevuje svůj jedinečný cit pro nalézání krásy ve zdánlivě běžném a náhodném. Jeho díla jsou zcela oprávněně vysoce oceňována nejen u nás, ale i na evropské umělecké scéně.

o autorovi: 1951

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 140 000 Kč.

113001. Architektura I.
Dražba ukončena:28.03.2024 22:04:27
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:8 500 Kč