Pozn.: Současný majitel získal dílo přímo od autora. Jedná se o první obraz, kde je použit od autora 3D minimalismus.
Olej na plátně, 100x150 cm. Signováno vpravo dole I. Mládek. Rámováno.
Obraz představuje velmi působivé dílo Ivana Mládka, na kterém se projevuje naprosto typická autorská poloha. Na plátně je radikálně úspornými výtvarnými prostředky zachycen moment, kdy je falešná zpěvačka vykázána ze sboru mistrem u klavíru. Na stěnách jako svědci výjevu figurují velikáni české hudební scény. Hlavním rysem obrazu je oproštěný výraz založený na pronikavé stylizaci forem, které jsou redukovány na nejjednodušší geometrické útvary. V tomtéž duchu autor zacházel s barvou. Díky těmto rysům i obsahové přímočarosti obraz působí neobyčejně intenzivně. Svérázný naivistický projev divákovi dovoluje vnímat základ autorského sdělení, které není zastřeno finesou realistické malířské mluvy. V námětu se zřetelně odráží umělcovo celoživotní těsné spojení se světem hudby. Jedná se o nanejvýš pozoruhodné dílo s velmi vysokým investičním potenciálem.
o autorovi: 1942
Kreslíř, malíř, skladatel, zpěvák, textař. Studoval na VŠE v Praze. Od 60. let minulého století se zabýval malbou a kresleným humorem. Spolupracoval s časopisem Mladý svět. Společně s Jaroslavem Myslivečkem vytvářeli monumentální antiperspektivní obrazy. Společné obrazy podepisovali Josef II. Později začal Mládek své motivy realizovat v samostatné, naivisticky laděné stylizované malbě.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 330 000 Kč