Olej na plátně, 80x100 cm. Signováno vlevo nahoře I. Mládek. Rámováno.
Pozn.: Díla pochází přímo z rodiny autora.
Nejdelší strana: 112 cm
18. Ivan Mládek, Mírné vedlejší účinky vakcíny, olej na plátně, 80x100 cm
Výtvarná tvorba českého hudebníka a písničkáře Ivana Mládka je příznačná svou obsahovou rovinou, která je založena na odlehčeném humoru, nadsázce a vtipu. Nikdy však nejde o sdělení prvoplánová. Mládek svým pronikavým pohledem na svět současně přináší možnost nahlédnout téma z nečekaného úhlu s odstupem všímavého satirika, a uvést tak pozorování a zkušenosti do jiné perspektivy a nových souvislostí. Tuto charakteristiku plně splňuje i nabízené dílo s názvem Mírné vedlejší účinky vakcíny, které divákovi představuje figurální kompozici zčásti deformovaných lidských postav na pláži. Jedná se o dílo, které tradičně vyžaduje pozornější čtení. Zobrazené figury se sice ocitují v relativně běžných situacích, jejich těla se však vyznačují stranovým převrácením končetin, anebo dokonce záměnou rukou za nohy. Ani jeden z protagonistů však těmto „modifikacím“ nevěnuje nejmenší pozornost. Paradoxním dojmem působí též plachetnice, která se namísto mořského horizontu ocitá na linii písčité pláže. Účinek malby jednoznačně podporuje také Mládkovo charakteristické výtvarné pojetí, které pracuje s pronikavou stylizací a tvarovým i barevným oproštěním výrazu na tu nejjednodušší nejpřímější podstatu. Ivan Mládek se zde opět představuje nejen jako originální všímavý komentátor, ale zároveň jako navýsost schopný výtvarník. O vysoké hodnotě díla není třeba pochybovat.
o autorovi: 1942
Kreslíř, malíř, skladatel, zpěvák, textař. Studoval na VŠE v Praze. Od 60. let minulého století se zabýval malbou a kresleným humorem. Spolupracoval s časopisem Mladý svět. Společně s Jaroslavem Myslivečkem vytvářeli monumentální antiperspektivní obrazy. Společné obrazy podepisovali Josef II. Později začal Mládek své motivy realizovat v samostatné, naivisticky laděné stylizované malbě.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 330 000 Kč