Pozn.: Přiložen znalecký posudek od PhDr. Lubomíra Podušela, CSc.
Nejdelší strana: 60 cm
Olej na plátně fixovaném na kartonu, 43x52 cm. Nesignováno. Rámováno.
Tento obraz Imricha Weinera Kráľe, slovenského malíře s židovským původem, se řadí k realisticky zaměřenému proudu jeho tvorby bez zjevných surrealistických komponent, kterými si tento známý tvůrce proslavil. Na malbě je zachycen okamžik na trhu v městském prostředí. Obrazová plocha je rozdělena do dvou částí. Ve spodní partii se objevují skupiny lidských figur, nad nimiž probíhá linie střech trhových stánků, která kompozici rozděluje. Vrchní plán díla tvoří kulisa městské zástavby. Výjev byl podán světlým sjednoceným koloritem jako momentální záznam pozorované situace. O autorových zkušenostech neklamně svědčí suverénní rukopis a bravurní práce s malířskou zkratkou, která zcela přesvědčivě navozuje objemy postav i prostorovou hloubku. Jde o velmi kvalitní dílo s kultivovaným přednesem, v němž se prosadil pozorovatelský talent tohoto vysoce ceněného autora.
o autorovi: 1901 - 1978
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 600 000 Kč.