I. C. S. 1766 - Mohutný zvon

Zvonovina, dřevěný závěs, celková výška 50 cm. Výška zvonu 24 cm, průměr 31 cm. Značeno I. C. S. 1766. Celková hmotnost cca 25 kg, zvon je plně funkční.

Zvon je datován a signován při reliéfu se Svatou rodinou na boku (I. C. S. … 1766). Reliéf zobrazuje malého Ježíše, stojícího en face mezi k němu se otáčejícími postavami rodičů, kteří ho drží za ruce (vlevo P. Marie, vpravo sv. Josef s rozkvetlou holí v levici). Trojice kráčí po zvlněném terénu, jehož rovná spodní čára je natažena mezi zdvojenou linkou, oddělující věnec od navazujících boků zvonu. Věnec je zdoben řadou čtyřlaločných kvítků. Zvon je usazen v kompaktně dochované dřevěné hlavě, jejíž konstrukce zcela halí korunu zvonu. Na každé straně je dochována jedna střední spona s horizontálním přepásáním, čepy jsou po stranách jištěny okováním.

Autor/ výrobce: Johann Christian Schuncke (Schunka).

Johann Christian Schuncke byl německý zvonař působící v 18. století, známý svou zručností a kvalitou svých zvonů. Narodil se pravděpodobně kolem roku 1720 a působil ve městě Neuruppin v Braniborsku, což bylo v té době významné centrum zvonařského řemesla. Nejvíce jich bývá v oblastech, které byly součástí tehdejšího Pruského království, jako je dnešní Německo, Polsko, Pobaltí a další části střední a východní Evropy.

Schunckeovy zvony jsou ceněny pro jejich akustické vlastnosti a umělecké zpracování. Známé jsou především zvony, které vytvořil pro kostely a další sakrální objekty. Jeho práce často reflektovaly dobové umělecké a řemeslné trendy a byly často zdobeny reliéfy, nápisy a ornamenty.

Jeho zvony jsou často považovány za kulturní památky a jsou vyhledávané sběrateli a institucemi zaměřenými na historická a umělecká díla.

Pozn.: Mírně poškozeno. Zvon byl prohlášen Kulturní památkou. Obchodat s ním lze pouze na úzení České republiky. Změnu vlastníka je třeba oznámit NPÚ.

I. C. S. 1766
119678. Mohutný zvon
Dražba ukončena:31.07.2024 21:28:06
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:46 000 Kč