Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem. Přiložen písemný posudek PhDr. Romana Prahla CSc.
Nejdelší strana: 91 cm
Olej na plátně, 53x74 cm. Signováno vlevo dole téměř nečitelně Ullik. Rámováno.
Předložená malba Hugo Ullika představuje krásnou parafrázi na zachycení horské krajiny v romantickém duchu, v níž se projevují zkušenosti z autorova školení na pražské akademii a z Mnichova. Řešení obrazu je založeno na velmi umném vyvážení kontrastů. Dolní plán pojednaný v tmavém koloritu tvoří břehy zpěněné bystřiny, která si razí cestu krajinou. Na horizontu se vyvyšuje horský štít. Druhou polovinu obrazu zaujímají nebesa se sluncem ozářenými oblaky, jejichž sametové tóny přecházejí do tyrkysových a blankytně modrých odstínů. Pro daný žánr je rovněž typický dramatizující akcent na přírodní detail. Jedná se o mistrný kus význačného českého autora 19. století. Díla s takovým investičním potenciálem se na trhu objevují jen zřídka.
o autorovi: 1838-1881
Narodil se v Praze. Studoval AVU v Praze u prof. Haushofera a v Mnichově v krajinářské škole u prof. Schleicha. Ve svých námětech vycházel z romantické a náladové německé krajinomalby. Kromě volné tvorby maloval divadelní kulisy a ilustroval časopisy Květy a Světozor.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 150 000 Kč.