Olej na kartonu, 37x45 cm. Signováno vzadu Hugo Baar 1906. Rámováno.
Stav: Rám mírně poškozen. Karton zvlněn. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Tiché večerní nokturno Hugo Baara promlouvá k divákovi jemnou řečí citlivě volených výrazových prostředků. Pocit klidu, který se nad krajinou rozhostil na sklonku dne, malbě propůjčuje tajemná utlumená paleta tmavých odstínů. Denní světlo prosvítá pouze v úzkém pásu těsně nad horizontem. Hudební vyznění a melodickou plynulost kompozici vtiskává motiv vodního toku, který se v nenápadné esovce vine krajinou a nechává na hladině odrážet okolní přírodu. To vše Hugo Baar maluje zkušenou rukopisnou technikou, která umožňuje vnímat materiální kvality malby. Předložený obraz patří ke sběratelsky hodnotným dílům, která velmi dobře reprezentují dílo Hugo Baara.
Nejdelší strana: 61 cm
o autorovi: 1873 – 1912
Malíř krajinář. Pocházel z Nového Jičína, základy malířského umění získal na Škole uměleckých řemesel ve Vídni u H. Storcha a v ateliéru R. Ribarze, dále na mnichovské akademii u G. Hackela a H. Knira. Po návratu do rodného města začal spolupracovat s malířem Bohumilem Jaroňkem a Spolkem výtvarných umělců moravských. Z jeho iniciativy bylo založeno Sdružení německo-moravských výtvarných umělců v Brně. Jako umělec patřil do širokého proudu středoevropských secesionistů.