Hubert Goltzius - Portrét muže v baretu

Kresba tuší, 18x16 Monogramováno vpravo uprostřed HG.Vpravo nahoře svisle přípis sépií H. Goltzius invent. Volný list. Nalepeno na papíře.

Stav: Papír poškozen - skvrnky.

Nejdelší strana: 22 cm

Předložená kresba busty muže se dle signatury řadí k dílu věhlasného renesančního umělce, malíře a grafika Huberta Goltzia, který ve druhé polovině 16. století vlastnil tiskařskou dílnu v Bruggách. Portrétovaný muž je zachycen v profilu v luxusním dobovém kostýmu s kožešinou. Na hlavě má široký baret, jehož krempa umělci dovolila soustředit pozornost na rozvedení výrazné linie profilu. Na díle je možné pozorovat všechny typické rysy kreslířského umění tradice severské rytecké školy. Plně vyjádřenou plasticitu doplňuje pozorné zachycení struktury povrchu, ať již se jedná o materiál kožešiny, anebo fyziognomické detaily mužovy tváře. V kompozici i celkovém podání se zřetelně projevuje humanistický učenecký podtón, který záměrně čerpal  inspiraci z autentických příkladů dochovaného antického umění, zde konkrétně medailí a mincí. Detailní kresba a precizní stínohra prozrazuje důvěrnou zkušenost s médiem grafiky. Jde o pozoruhodný příklad kreslířské kultury severské renesance.

o autorovi: 1526 – 1583
Renesanční malíř, rytec a tiskař, vydavatel z jižního Nizozemska, bratranec slavného Hendrika Goltzia.

vydraženo top
Hubert Goltzius
89776. Portrét muže v baretu
Dražba ukončena:23.02.2023 21:26:11
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:17 000 Kč