Pozn.: Přiložen znalecký posudek doktora Jaromíra Stacha z roku 2001.
Nejdelší strana: 71 cm
Olej na dřevě, 42x61 cm. Nesignováno. Rámováno.
Předkládané dílo zachycuje velmi dynamický výjev plachetnic na rozbouřené mořské hladině. Tento obraz prvotřídních kvalit byl s největší pravděpodobností vytvořen v okruhu některého z holandských mistrů, kteří se na tento dobově nesmírně oblíbený žánr v 18. století specializovali. Dílo je nádhernou ukázkou typických rysů barokní estetiky s příznačným výrazem zmíněného námětového zařazení. Pojednání je založené na ostrých kontrastech protipólů a hybném dynamismu. Prudce rozpohybované mořské vlny a zmítaná loď v popředí obrazu jsou zahaleny stínem, střední částí burácející hladiny se naopak táhne osvětlený pruh vody s akcentem na trup jedné z lodí. Koráby se naklánějí v opačném směru a svými stěžni zasahují do horizontu, nad kterým se stahují bouřková oblaka. Tomuto krásnému dílu galerijních kvalit nelze upřít vysokou hodnotu, a to jak z umělecko-historického, tak sběratelského hlediska.