Olej na plátně, 70x100 cm. Signováno vlevo dole G. Macoun. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 110 cm
Na této krajině se Gustav Macoun prezentuje jako autor, který vycházel z impresionistického způsobu malířské práce. Na díle je zachycen krajinný výjev s hájkem umístěným na zlatý řez. Zdánlivě nenápadný motiv bez zvláštních fines nabízí zcela mimořádný umělecký zážitek. Ocenit je zvláště nutno malířovu schopnost vybrat místo s tak vysokým potenciálem pro výtvarné zpracování. Rozbíhavá kompozice, která jako by uváděla divákův pohled mimo obrazovou plochu, spolu s otevřeným horizontem umožňuje prožít pocit svobody z přítomnosti ve volné krajině. V pestré mozaice podmáčeného terénu travnaté louky Macoun rozehrává nejrůznější variace na kombinaci odstínů zelené, okrové a purpurově hnědé barvy. Stejně přitažlivě však pojednal i nebesa s plastickými mračny, která volnou prací s rukopisem působí téměř hapticky. Uvolněná technika s ponechanými stopami dotyku štětce s podložkou ještě podtrhuje impresivní spontánní nádech z této krásné krajiny, která Gustava Macouna představuje na vrcholu jeho krajinářské tvorby.
o autorovi: 1892 - 1934
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 230 000 Kč.