Nejdelší strana: 52 cm
Olej na sololitu, 42x32 cm. Signováno vpravo dole Gr. Musatov. Rámováno. Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Tato krásná krajina patří k dílům, ve kterém Grigorij Musatov dospěl na hranici abstraktní tvorby, přestože vycházel primárně z pozorování reálné přírody. Malba se vyznačuje typickými rysy stylu tohoto autora s ruskými kořeny, a sice důrazem na intenzivní barevnost a uvolněným rukopisem s ponechanými stopami po styku štětce s podložkou. Důležitou součástí jsou také impresionisticky rozostřené kontury. Jde o velmi kvalitní práci, ve které lze zřetelně rozpoznat autorův vztah ke zpracování zvnitřnělých témat citlivým výkladem skutečnosti, svých vzpomínek a vjemů. Grigorij Musatov se řadí mezi velmi výrazné zástupce předválečného malířství pražských imigrantů, jehož díla plná nostalgie a osobitého malířského temperamentu jsou vysoce ceněna jak v odborném, tak sběratelském prostředí.
o autorovi: 1889-1941
Český malíř ruského původu. Narodil se v Buzuluku. Byl žákem svého otce, malíře ikon z Buzuluku, následovalo studium u kyjevského malíře Marušky, studium v Moskvě a v neposlední řadě v Praze, kde zůstal jako emigrant. Byl inspirován dílem Chagalla a Rousseaua. Ve své tvorbě často zobrazoval vzpomínky na rodné Rusko a tamní život v malých městech a vesnicích.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 500 000 Kč.