Nejdelší strana: 89 cm
Olej na kartonu, 70x46 cm. 1x Nesignováno. 1x signováno vlevo dole Kars 33. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Oboustranně pojednaný obraz George Karse se soustředí na ztvárnění postavy ženy. Kars spojil svou tvorbu se zahraničím, převážně s Francií, kde mohl být svědkem zrodu plejády moderních malířských směrů. Sám se však stal solitérem, který se jednoznačně nevyhranil. Skvělou ukázkou jeho příznačného projevu je předložená malba, na níž Kars tradičně pracuje s uvolněným rukopisem, barevnou redukcí a formální stylizací, tedy s výrazovými prostředky, které slučuje do vlastní svébytné syntézy. Lícová strana v tomto duchu zobrazuje ženu se zasněným výrazem. Atmosféře okamžiku plně vyhovuje melancholická paleta i potlačení bělma v modelčině pohledu. Ještě více volnosti malíř projevil na rubové straně díla, kde vyobrazil krásný nahý akt. V tomto případě se jedná doslova o exhibici umělcova malířského talentu. Hutné tahy štětce bravurně vystihují barvu ženiny pleti, plnost tvarů i jejich objem. Viditelná malířská struktura působí nesmírně atraktivně a nabádá diváka vnímat rozdílnost a zároveň spojitost obou figurálních výjevů. Pozoruhodné dílo zjevných uměleckých kvalit nepochybně nabízí vyhlídku vysokého zhodnocení.
o autorovi: 1882 - 1945
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 150 000 Kč.