Olej na plátně, 73x60 cm. Signováno vpravo dole Kars. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Pozdější signatura. Na obraze s názvem z Jihu Georges Kars zachytil ubíhající ulici lemovanou vysokou zástavbou. Jedná se o velmi kultivované dílo, ve kterém lze nicméně cítit blízkost k soudobé avantgardní malbě, s níž se tento známý český malíř židovského původu mohl důvěrně seznámit ve francouzském prostředí. Divákův pohled na tomto díle malíř směruje do nitra ulice. Pojetí obrazu tak umožňuje na okamžik takřka fyzicky prožít typickou atmosféru jižanského města. Umírněná paleta, která je zejména postavena na okrových a hnědých odstínech, navozuje nenucený uvolněný, až ležérní dojem, stejně jako architektura s typickými barvami okenic. Tomuto působení přispívá i figurální stafáž s postavami zachycenými při běžných denních činnostech. Obraz byl jednoznačně pojat jako momentální záznam pozorované situace, pro nějž Kars užil neotrockých výtvarných prostředků. Jde o velmi kvalitní dílo tvůrce evropského formátu, kterému patří významné místo ve vývoji soudobého malířství.
Nejdelší strana: 83 cm
o autorovi: 1882 - 1945
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 150 000 Kč.