Rozměr 16x10 cm. Vydáno v Norimberku roku 1656. 751 stran+rejstřík. Původní celokožená vazba.
Praktická příručka určená pro sekretářky, úředníky a další administrativní profesionály v Německu 17. století. Název se překládá jako „Německý tajemník: To je kniha formulářů a titulů“ , což naznačuje, že kniha obsahuje šablony pro psaní různých typů formálních dokumentů, dopisů a titulů, které by byly nezbytné pro řádnou komunikaci v byrokratickém, právním a diplomatické prostředí.
Tyto typy příruček byly běžné v raně novověké Evropě a byly navrženy tak, aby uživatele poučily o správných formátech, terminologii a etiketě vyžadované pro úřední korespondenci. Kniha by obsahovala příklady dopisů, smluv, petic a dalších dokumentů potřebných v profesionálním a vládním kontextu. Zahrnutí názvu Titulární do názvu naznačuje, že také nabízelo návod, jak oslovovat jednotlivce jejich vhodnými tituly, odrážejícími přísnou hierarchii a formality té doby.
Taková kniha by byla velmi užitečná pro sekretářky pracující na soudech, vládních úřadech nebo v právnických profesích, kde byly pro fungování administrativy rozhodující přesný jazyk a správná forma. Pravděpodobně se také zabýval lingvistickým stylem a nabízel návrhy, jak psát jasným, zdvořilým a formálním způsobem.
Hausdörferův „Der Teutsche Secretarius“ je součástí širší tradice formulářů , což byly referenční knihy obsahující vzorové dokumenty pro různé profesionální použití. Tyto texty byly klíčové pro standardizaci právních a správních postupů.
Pozn.: Mírně poškozeno.