Nejdelší strana: 50 cm
Gabon
výška 50 cm, dřevo
2.polovina 19. století
Získané ze staré francouzské sbírky
Africká maska Fang je významným uměleckým artefaktem pocházejícím od kmene Fang, který obývá oblasti Kamerunu, Gabonu a Rovníkové Guineje. Tyto masky jsou často spojovány s duchovními a rituálními praktikami a mají specifický význam v kontextu fangské kultury.
Maska Fang byla často používána při rituálech tajného spolku Byeri, který měl za úkol chránit ostatky předků a jejich duchovní sílu. Symbolizovala ochranu, duchovní spojení s předky a byla nástrojem pro komunikaci s duchovním světem. Masky sloužily i k odvrácení zla a zajištění harmonie v komunitě.
Typickým znakem je prodloužený oválný tvar s jemnými, geometricky přesnými liniemi. Maska má obvykle vysoké čelo, což symbolizuje moudrost a duchovní autoritu. Povrch bývá hladký, často natřený bílou barvou (symbolizující čistotu a duchovno), s tmavými detaily, jako jsou oči, nos a ústa.
Fangové kladli velký důraz na úctu k předkům, což se odráží i v jejich umění. Masky byly považovány za posvátné a používali je pouze zasvěcení členové komunity.
Dnes jsou fangské masky ceněné jako umělecká díla a jsou součástí sbírek mnoha muzeí po celém světě (např. v pařížském Musée du Quai Branly). Fangské masky měly velký vliv na moderní umění, zejména na kubismus. Slavní umělci jako Pablo Picasso a André Derain se inspirovali jejich formou a estetikou.
Většina dochovaných masek pochází z období 18.–19. století, i když se tradice jejich výroby pravděpodobně praktikovala ještě dříve. Koloniální vlivy a rozšíření křesťanství během 19. a 20. století vedly k postupnému útlumu tradičních rituálů, což znamená, že masky přestaly být běžně vyráběny a používány. Masky, které dnes najdeme v muzeích a soukromých sbírkách, jsou obvykle staré 100–300 let. Některé mohou být i starší, ale kvůli organickému materiálu (dřevo) je obtížné přesně určit jejich stáří bez pokročilých testů, jako je například radiokarbonová metoda datování.