Olej na desce, 65x40 cm. Signováno vpravo dole Frid. Friedländer 877. Rámováno.
Pozn.: Vzadu štítek s potvrzením pravosti Dr. Kačera.
Nejdelší strana: 90 cm
Představený výjev od Friedricha Friedländera zobrazuje ženu ve světnici. Modelka sedící na lavici drží v rukou knihu a zamyšleně se dívá do dáli. Světlo dopadá na střední plán kompozice a osvětluje postavu ženy, díky čemu můžeme spatřit její obličej, který prosvětluje ruměnec. Něžná pleť mladé ženy se vymezuje na pozadí černých šatů a zatemněného prostoru světnice. Malíř věnuje velkou pozornost šatům, které jsou zobrazené s mistrovstkým citem pro detail. Vyspělý malířský rukopis a práce s barvou svědčí o tom, že olejomalba mohla být vytvořena ve vrcholném období autorovy tvorby. Předložený obraz je vysoce kvalitní ukázkou díla Friedricha Friedländera, zachycujícího scénu z každodenního života, která nesmí uniknout pozornosti milovníka a sběratele umění 19. století.
o autorovi: 1825 – 1901
Česko-rakouský malíř