Olej na dřevě, 28x18 cm. Signováno vpravo dole F. Ženíšek. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 39 cm
Díváme se na dílo vynikajícího představitele generace Národního divadla Františka Ženíška zobrazující portrét mladé dívky. Obrazový prostor vyplňuje postava modelky zachycená z poloprofilu, jejíž veselý pohled je veden na levou stranu obrazové plochy a obličej prosvětluje něžný ruměnec. V pravé ruce zobrazená drží košík plný vinných hroznů, který se výrazně vymezuje na pozadí bílé košile a sytých hnědých vlasů. Divákovu pozornost přitahuje rukopis, kdy Ženíšek pomocí rychlých tahů štětcem nanáší barvu na plochu a uvádí kompozici do pohybu. Barevnost scény zasazená do jemných valérů pastelových tonů působí svou vyvážeností. Autorovi se bezpochyby podařilo předat půvab mladé ženy a vystihnout dynamiku kompozice, která svědčí o vysokém mistrovství a citu pro zobrazení letmé chvíle. Předložená malba nesmí uniknout pozornosti milovníka a sběratele domácího umění poslední třetiny 19. století.
o autorovi: 1849 - 1916
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 600 000 Kč.