František Xaver Diblík - Stará rybárna v Troji

Olej na plátně, 245x470 cm. Signováno F.X. Diblík. Nerámováno.

Stav: Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.

Pozn.: Dílo objednáno Jindřichem Vaňhou roku 1934 jako součást výzdoby jeho slavné Vaňhovy rybárny na Václavském náměstí 43 v Praze. Obraz byl umístěn v luxusní rybí restauraci jako dominantní výzdoba na hlavní zdi a měl připomínat historické kořeny rodiny Vaňhů, která provozovala rybářskou živnost v Holešovicích již od 15. století.

Jindřich Vaňha (1889-1961) otevřel svou proslulou Vaňhovu rybárnu v pasáži na Václavském náměstí číslo 43 v roce 1934. Jednalo se o velmi luxusní rybí restauraci, kde se jedlo stříbrnými příbory s emblémem firmy Jindřicha Vaňhy. V roce 1940 Vaňha otevřel rozšířenou verzi rybárny v pasáži Jalta, která se okamžitě stala výkladní skříní firmy a neodmyslitelnou součástí centra Prahy.

Podle roku 1934 vytvořil F. X. Diblík tento obraz, který měl navždy připomínat tuto úžasnou rodinu. Obraz zobrazuje starou rybárnu Vaňhů v pražské Troji a byl ústředním motivem interiéru restaurace, který viděly tisíce hostů během zlaté éry první republiky.

Toto dílo představuje naprosto unikátní dokument pražského kulturního a gastronomického života první republiky. Vaňhova rybárna byla legendární institucí, kde se česká společnost naučila konzumovat mořské ryby a kde se scházela politická i kulturní elita meziválečného Československa.

o autorovi: 1887, Nalžovice u Sedlčan - 1955, Praha

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 40 000 Kč

vydraženo velký formát
150894. Stará rybárna v Troji
Dražba ukončena:10.12.2025 22:21:39
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:20 000 Kč